En net als met alles in het leven is er natuurlijk geen of / of. Feit is dat de IC capaciteit uiterst zorgelijk is. Dat we misschien, door een lock down tijd kunen kopen om materialen en noodcapaciteit op orde te krijgen en de piek te spreiden. Coronapatienten die nu overlijden hebben een gezicht. Daardoor kunnen we makkelijk empathie opbrengen. Feit is ook dat door een lock down de economische crises zal versnellen. In Nederland al zorgelijk, maar op wereldschaal mensonterend gevaarlijk; nu al desastreus qua armoede, criminaliteit en rellen in landen als India en Zuid-Afrika. Daar gaan nu snel hele andere corona doden vallen. Die hebben nu nog geen gezicht. Maar zullen dat helaas snel krijgen. De tuinders die suïcide gaan plegen, massasterfte door wegvallen toerisme in Nepal, straatbendes die vrij spel krijgen in Brazilië.
Het is tijd dat we ons gaan realiseren dat economie en gezondheidszorg onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. Er zijn mensen die beweren dat corona verschil opheft, omdat het virus iedereen kan treffen. Ja dat is misschien zo, maar je bent toch echt kwetsbaarder als je in een sloppenwijk in India woont, dakloos in Nederland bent of diabetes en COPD hebt. Lock down in je Gooische villa met zwembad ziet er anders uit dan als alleenstaande moeder op een flat met zes kids in de Bijlmer. Jarenlang hebben we leefstijlgeneeskunde verwaarloost. Nu moeten we onder ogen gaan zien dat inkomen en gezondheid onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn.
We zullen keuzes moeten maken. Hele harde keuzes. Over hoe lang we zieke mensen behandelen. Over wie we behandelen. Over hoe erg we op slot gaan. Die keuzes zullen keihard zijn. De vraag is of onze magiërs en politieke leiders ze aandurven. En of wij ze steunen. Niet kiezen is ook kiezen. Maar dan op de langere termijn. Daar houdt ons brein niet van. We zingen liever heel hard een corona lied met BNers met elkaar. De doden die nog geen gezicht hebben houden wij zo lang mogelijk buiten de deur. Ik wens ons toe dat we magiërs hebben die samenwerken; economen en medici. Nu en alsjeblieft ook after-corona.